Book Review 2.1.13 - en to sv_SE translation catalogue (68 entries)

en: Please enter an ISBN.
sv_SE: Ange ett ISBN-nummer.

en: A book with this ISBN was not found in the Google Books database.
sv_SE: En bok med detta ISBN hittades inte i Google Books databasen.

en: <p>Sorry, something went wrong. Please check to ensure that you have created a Google API Key and that it has been entered correctly on the <em>Advanced</em> tab of the <em>Book Review Settings</em>.</p><p>Please also check to ensure that the correct IP address for your server has been entered into the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>. If in doubt, you may leave the IP address field empty. See the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.</p><p>If you are still having trouble, please leave a message in the <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Be sure to include the URL of your web site in your post. Thanks!
sv_SE: <p>Oops. Något gick fel. Vänligen försäkra dig om att du har skapat en Google APi-nyckel och att du har skivit in den korrekt i <em>Avancerat</em>fliken i <em>Book Review inställningar</em>. </p><p>Vänligen även försäkra dig om att  korrekt IP-adress for din server är skrivet i <a href="%s" target="_blank"> Google Developers Console</a>. Du kan även lämna IP-adressfältet tomt. Se <a href="%s" target="_blank"> dokumentationen</a> för mera information.</p><p>Om du fortfarande har problem, vänligen lämna ett meddelande i <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Vänligen inkludera webbadressen till din webbsida i felanmälan (engelskspråkig).

en: Book Review Settings
sv_SE: Inställningar för Book Review

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Book Review
sv_SE: Bokrecension

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Rating Images
sv_SE: Rankningsbilder

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Review Box Border Width must be numeric.
sv_SE: Boxens ram måste ha ett numerisk värde.

en: Rating Image URLs are required fields when not using the default rating images. Please ensure you enter a URL for each rating.
sv_SE: Rankningsbildens webbadress krävs om du inte använder standard rankningsbilder. Vänligen skriv in webbadressen för varje rankningsbild.

en: Link Text is a required field. Please ensure you enter text for each link.
sv_SE: Länktext är obligatoriskt. Vänligen skriv in texten för varje länk.

en: None
sv_SE: Ingen

en: Rating
sv_SE: Ranking

en: Book Info
sv_SE: Bokinformation

en: Select...
sv_SE: Välj ...

en: the
sv_SE: den

en: a
sv_SE: en

en: an
sv_SE: en

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
sv_SE: Tillägget använder Google Books API för att automatiskt hämta bokdetaljer. För att använda den möjligheten må du först skaffa en API-nyckel som beskrivet<a href="%s" target="_blank">här</a>.

en: Google API Key
sv_SE: Google API-nyckel

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
sv_SE: Din Google API-nyckel från <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Review Box Position
sv_SE: Visa och ändra boxens position

en: Top
sv_SE: Topp

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
sv_SE: Om recensionsboxen ska visas i början (toppen) eller i slutet (botten) av blogginlägget.

en: Review Box Background Color
sv_SE: Recensionsbokxens bakgrundsfärg

en: Review Box Border Color
sv_SE: Recensionsboxens tabellfärg

en: Review Box Border Width
sv_SE: Recensionsboxens tabellbredd

en: pixel(s)
sv_SE: pixel/pixlar

en: Release Date Format
sv_SE: Publiceringdatum

en: Format that the Release Date will be shown in.
sv_SE: Datumformat som används.

en: Configure the images to use for displaying ratings.
sv_SE: Anpassa rankningsbilderna som visar rankningen.

en: Excerpts
sv_SE: Utdrag

en: Show the rating in excerpts
sv_SE: Visa rankningen i utdragen

en: Default Rating Images
sv_SE: Stndard rankningsbild

en: Use the default rating images
sv_SE: Använd standard rakningsbilder

en: Rating Image URLs
sv_SE: Rankningsbildens webbadress

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
sv_SE: För att använda rankningsbilden, skriv in webbadressen för varje rankning under (1-5).

en: One-star Image URL
sv_SE: Enstjärnig rankningsbilds webbadress

en: Two-star Image URL
sv_SE: Tjvåstjärnig rankningsbilds webbadress

en: Three-star Image URL
sv_SE: Trestjärnig rankningsbilds webbadress

en: Four-star Image URL
sv_SE: Fyrstjärning rankningsbilds webbadress

en: Five-star Image URL
sv_SE: Femstjärnig rankningsbilds webbadress

en: Link Target
sv_SE: Länkens mål

en: Open links in a new tab
sv_SE: Öppna länken i en ny flk

en: Custom Links
sv_SE: Anpassade länkar

en: Configure the links that you would like to display with every book review. For every link added here, a new field will be shown in the <em>Book Info</em> section when editing a post. If you leave the <em>Link Image URL</em> field blank, links will be shown as text by default. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for additional details.
sv_SE: Anpassa länkarna du vill visa för varje bokrecension. För varje länk du lägger till vill ett nytt fält visas i <em>Bokinformation</em> sektionen när du ändrar posten. Om du lämnar <em>Länkbildens webbadress</em> tomt, vil länken visas som standard text. Vänligen se <a href="%s" target="_blank">dokumentantationen</a> för ytterligare detaljer.

en: Link Text (required)
sv_SE: Textlänk (obligatoriskt)

en: Link Image URL (optional)
sv_SE: Bildlänknens webbadress (tillval)

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add Link
sv_SE: Lägg till länk

en: Get Book Info
sv_SE: Hämta Bokinformation

en: Title
sv_SE: Titel

en: Series
sv_SE: Serie

en: Author
sv_SE: Författare

en: Publisher
sv_SE: Förlag

en: Release Date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: Pages
sv_SE: Antal sidor

en: Source
sv_SE: Källa

en: Cover URL
sv_SE: Länk till bokens omslagssida

en: Upload Cover
sv_SE: Lägg till omslagsbild

en: Synopsis
sv_SE: Synopsis / kortfattad översikt

en: Include post in archives
sv_SE: Inkludera posten i arkivet

en: Book Cover
sv_SE: Bokomslag

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
sv_SE: Lägg till bokinformation som titel, författare, förlag och bild på bokomslag för att förstärka bokrecensionen.

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://donnapeplinskie.com/
sv_SE: http://donnapeplinskie.com
