Book Review 2.2.1 - en to nl_NL translation catalogue (70 entries)

en: Please enter an ISBN.
nl_NL: Geef het ISBN-nummer in

en: A book with this ISBN was not found in the Google Books database.
nl_NL: Er is in de Google database geen boek gevonden met dit ISBN-nummer

en: <p>Sorry, but something went wrong. Please check to ensure that you have entered your Google API Key correctly on the <em>Advanced</em> tab of the <a href="%s">Book Review Settings</a>, and that you have selected a <em>Country</em> from the dropdown.</p><p>Please also check to ensure that the correct IP address of your server has been entered into the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>. See the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.</p><p>If you are still having trouble, please leave a message in the <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Be sure to include the URL of your web site in your post. Thanks!
nl_NL: <p>Er is iets mis gegaan. Controleer a.u.b. of de ingevulde Google API-code correct is in <em>Geavanceerd</em> tab van de <a href="%s">Book Review instellingen</a>, en dat er een <em>Land</em> is geselecteerd in het dropdown lijstje.</p><p>Controleer ook of het correcte IP-adres van uw server is ingevuld in de <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>. Lees de <a href="%s" target="_blank">documentatie</a> voor meer informatie.</p><p>Blijven er zich nog problemen voordoen, laat dan een bericht achter op het <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Vergeet daarbij niet om de juiste URL van uw website achter te laten.

en: Book Review Settings
nl_NL: Book Review instellingen

en: Appearance
nl_NL: Uiterlijk

en: Rating Images
nl_NL: Waarderingsafbeeldingen

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Review Box Border Width must be numeric.
nl_NL: Recensie kaderrand moet een numerieke waarde hebben.

en: Rating Image URLs are required fields when not using the default rating images. Please ensure you enter a URL for each rating.
nl_NL: De URL's naar de waarderingsafbeeldingen zijn verplicht indien niet de standaard afbeeldingen worden gebruikt. Geef voor iedere afbeelding een aparte URL in.

en: Link Text is a required field. Please ensure you enter text for each link.
nl_NL: Link tekst is een verplicht veld. Geef voor iedere link een aparte tekst in.

en: Rating
nl_NL: Waardering

en: Book Info
nl_NL: Boek info

en: Select...
nl_NL: Selecteer...

en: the
nl_NL: de

en: a
nl_NL: een

en: an
nl_NL: een

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
nl_NL: Deze plugin gebruikt de Google Books API om automatisch informatie op te halen op basis van het ISBN-nummer. Om deze functie te kunnen gebruiken, dient u zich eerst aan te melden zoals  <a href="%s" target="_blank">hier</a> beschreven.

en: Google API Key
nl_NL: Google API sleutel

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
nl_NL: Uw Google API sleutel zoals verstrekt op de <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Country
nl_NL: Land

en: The Google Books API requires your geographic location in order to return content.
nl_NL: De Google Books API heeft uw geografische positie nodig voor het leveren van de juiste informatie.

en: Review Box
nl_NL: Recensiekader

en: Position
nl_NL: Positie

en: Top
nl_NL: Boven

en: Bottom
nl_NL: Onder

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
nl_NL: Kies hier of het recensiekader boven of onder de tekst moet worden geplaatst.

en: Background Color
nl_NL: Achtergrond kleur

en: Border Color
nl_NL: Rand kleur

en: Border Width
nl_NL: Rand dikte

en: Post Types
nl_NL: Pagina type

en: Select the post types to show book information for.
nl_NL: Kies de pagina typen op welke de boek informatie getoond moet worden.

en: Configure the images to use for displaying ratings.
nl_NL: Configureer de afbeeldingen die gebruikt worden voor de waarderingen.

en: Excerpts
nl_NL: Samenvatting

en: Show the rating in excerpts
nl_NL: Toon de waardering in de samenvatting

en: Default Rating Images
nl_NL: Standaard waarderingsafbeeldingen

en: Use the default rating images
nl_NL: Gebruik de standaard waarderingsafbeeldingen

en: Rating Image URLs
nl_NL: Waarderingsafbeeldingen URL's

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
nl_NL: Om uw eigen waarderingsafbeeldingen te gebruiken geeft u voor iedere waardering een eigen URL in (1-5)

en: One-star Image URL
nl_NL: 1-ster URL

en: Two-star Image URL
nl_NL: 2-sterren URL

en: Three-star Image URL
nl_NL: 3-sterren URL

en: Four-star Image URL
nl_NL: 4-sterren URL

en: Five-star Image URL
nl_NL: 5-sterren URL

en: Link Target
nl_NL: Link doel

en: Open links in a new tab
nl_NL: Open link in een nieuw tabblad

en: Custom Links
nl_NL: Eigen links

en: Configure the links that you would like to display with every book review. For every link added here, a new field will be shown in the <em>Book Info</em> section when editing a post. If you leave the <em>Link Image URL</em> field blank, links will be shown as text by default. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for additional details.
nl_NL: Configureer de links die getoond moeten worden bij iedere boekrecensie. Voor iedere toegevoegde link komt een nieuw veld beschikbaar in de <em>Boek info</em> sectie. Als de <em>Link afbeelding URL</em> leeg gelaten wordt, zal de link getoond worden als een tekstlink. Lees de <a href="%s" target="_blank">documentatie</a> voor extra informatie.

en: Link Text (required)
nl_NL: Link tekst (verplicht)

en: Link Image URL (optional)
nl_NL: Link afbeelding URL (optioneel)

en: Active
nl_NL: Actief

en: Add Link
nl_NL: Voeg link toe

en: Get Book Info
nl_NL: Haal boek informatie op

en: Title
nl_NL: Titel

en: Series
nl_NL: Serie

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Publisher
nl_NL: Uitgever

en: Release Date
nl_NL: Uitgave datum

en: Format
nl_NL: Uitvoering

en: Pages
nl_NL: Pagina's

en: Source
nl_NL: Bron

en: Cover URL
nl_NL: Omslag URL

en: Upload Cover
nl_NL: Upload omslag

en: Include post in archives
nl_NL: Voeg recensie toe aan archieven

en: Thank you!
nl_NL: Dank u!

en: Want to monetize your book reviews? <a href="%s" target="_blank">Enter to win</a> the <span class="linkalizer">Affiliate Linkalizer for Amazon</span> plugin free for 12 months!
nl_NL: Wilt u geld verdienen met uw reviews? <a href="%s" target="_blank">Klik hier om kans te maken</a> om de <span class="linkalizer">Affiliate Linkalizer for Amazon</span> plugin 12 maanden gratis te mogen gebruiken!

en: <a href="%1$s" class="dismiss"><span class="screen-reader-text">Dismiss this notice.</span></a>
nl_NL: <a href="%1$s" class="dismiss"><span class="screen-reader-text">Negeer deze opmerking.</span></a>

en: Book Cover
nl_NL: Boek omslag

en: Products
nl_NL: Producten

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
nl_NL: Voeg boek informatie toe zoals titel, auteur, uitgever, en omslag om uw recensies compleet te maken.
