Book Review 2.1.13 - en to id_ID translation catalogue (65 entries)

en: Please enter an ISBN.
id_ID: Masukkan ISBN.

en: A book with this ISBN was not found in the Google Books database.
id_ID: Sebuah buku dengan ISBN ini tidak ditemukan dalam database Google Books.

en: <p>Sorry, something went wrong. Please check to ensure that you have created a Google API Key and that it has been entered correctly on the <em>Advanced</em> tab of the <em>Book Review Settings</em>.</p><p>Please also check to ensure that the correct IP address for your server has been entered into the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>. If in doubt, you may leave the IP address field empty. See the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.</p><p>If you are still having trouble, please leave a message in the <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Be sure to include the URL of your web site in your post. Thanks!
id_ID: <p>Maaf, sesuatu yang salah terjadi. Harap periksa untuk memastikan Anda telah membuat sebuah Google API Key dan itu telah dimasukkan secara benar ke <em>Lebih Lanjut</em>tab dari<em>Pengaturan Resensi Buku</em>.</p><p>Harap juga periksa bahwa alamat IP server Anda yang benar telah dimasukkan ke <a href="%s" target="_blank"> Google Developers Console</a>. Jika ragu, Anda boleh mengosongkan kolom alamat IP. Lihat <a href="%s" target="_blank"> documentation</a> untuk informasi lebih lanjut. </p><p>Jika Anda masih memiliki kesulitan, harap tinggalkan pesan di <a href="%s" target="_blank">General Support forum</a>. Pastikan untuk memasukkan URL web Anda di postingan Anda. Terima kasih!

en: Book Review Settings
id_ID: Pengaturan Resensi Buku

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Book Review
id_ID: Resensi Buku

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Rating Images
id_ID: Gambar Rating

en: Links
id_ID: Tautan

en: Advanced
id_ID: Lebih Lanjut

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Review Box Border Width must be numeric.
id_ID: Lebar Batas Kotak Resensi haruslah dalam angka.

en: Rating Image URLs are required fields when not using the default rating images. Please ensure you enter a URL for each rating.
id_ID: URL Gambar Rating adalah kolom wajib diisi ketika tidak menggunakan gambar rating bawaan. Harap pastikan Anda memasukkan sebuah URL untuk setiap rating.

en: Link Text is a required field. Please ensure you enter text for each link.
id_ID: Teks Tautan adalah kolom wajib diisi. Harap pastikan Anda memasukkan teks untuk setiap tautan.

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Book Info
id_ID: Info buku

en: Select...
id_ID: Pilih...

en: the
id_ID: Sang

en: a
id_ID: sebuah

en: an
id_ID: sebuah

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
id_ID: Plugin ini menggunakan Sang Google Books API untuk secara otomatis mengisi detail-detail dari sebuah buku. Untuk dapat memanfaatkan fitur ini, Anda pertama harus mendaftar dan memasukkan sebuah API key seperti yang tertulis di <a href="%s" target="_blank">sini</a>.

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
id_ID: Google API key Anda didapat dari <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Review Box Position
id_ID: Posisi Kotak Resensi

en: Top
id_ID: Atas

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
id_ID: Memilih untuk menunjukkan kotak resensi di atas atau bawah sebuah postingan.

en: Review Box Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Kotak Resensi

en: Review Box Border Color
id_ID: Warna Batas Kotak Resensi

en: Review Box Border Width
id_ID: Lebar Batas Kotak Resensi

en: pixel(s)
id_ID: piksel(s)

en: Release Date Format
id_ID: Format Tanggal Perilisan

en: Format that the Release Date will be shown in.
id_ID: Format Tanggal Perilisab yang akan ditunjukkan.

en: Configure the images to use for displaying ratings.
id_ID: Mengatur Sang gambar-gambar yang digunakan untuk menampilkan rating-rating.

en: Excerpts
id_ID: Kutipan

en: Show the rating in excerpts
id_ID: Tunjukkan Sang rating di dalam kutipan

en: Default Rating Images
id_ID: Gambar-Gambar Rating Bawaan

en: Use the default rating images
id_ID: Gunakan Sang gambar-gambar rating bawaan

en: Rating Image URLs
id_ID: URLs Gambar Rating

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
id_ID: Untuk menggunakan gambar-gambar rating Anda sendiri, masukkan Sang URL sebuah gambar bagi setiap rating di bawah (1-5).

en: One-star Image URL
id_ID: URL Gambar Satu-bintang

en: Two-star Image URL
id_ID: URL Gambar Dua-bintang

en: Three-star Image URL
id_ID: URL Gambar Tiga-bintang

en: Four-star Image URL
id_ID: URL Gambar Empat-bintang

en: Five-star Image URL
id_ID: URL Gambar Lima-bintang

en: Link Target
id_ID: Tautan Target

en: Open links in a new tab
id_ID: Buka tautan di tab baru

en: Custom Links
id_ID: Tautan Buatan Pribadi

en: Configure the links that you would like to display with every book review. For every link added here, a new field will be shown in the <em>Book Info</em> section when editing a post. If you leave the <em>Link Image URL</em> field blank, links will be shown as text by default. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for additional details.
id_ID: Atur tautan-tautan yang Anda ingin tampilkan dengan setiap resensi buku. Bagi setiap tautan yang ditambahkan di sini, sebuah kolom baru akan ditunjukkan di bagian <em>Info Buku</em> ketika mengedit sebuah postingan. Jika Anda mengosongkan kolom <em>URL Tautan Gambar</em>, tautan-tautan akan ditunjukkan sebagai teks secara bawaan. Harap lihat  <a href="%s" target="_blank">documentation</a> untuk detail-detail tambahan.

en: Link Text (required)
id_ID: Teks Tautan (wajib)

en: Link Image URL (optional)
id_ID: URL Tautan Gambar (opsional)

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add Link
id_ID: Tambah Tautan

en: Get Book Info
id_ID: Dapatkan Info Buku

en: Title
id_ID: Judul

en: Series
id_ID: Serial

en: Author
id_ID: Penulis

en: Publisher
id_ID: Penerbit

en: Release Date
id_ID: Tanggal Perilisan

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Source
id_ID: Sumber

en: Cover URL
id_ID: URL Sampul

en: Upload Cover
id_ID: Unggah Sampul

en: Synopsis
id_ID: Sinopsis

en: Include post in archives
id_ID: Sertakan postingan di dalam arsip

en: Book Cover
id_ID: Sampul Buku

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
id_ID: Tambah informasi buku seperti judul, penulis, penerbit dan foto sampul untuk meningkatkan postingan-postingan resensi Anda.
