Book Review 2.1.13 - en to fr_FR translation catalogue (50 entries)

en: Book Review Settings
fr_FR: Réglages de Book Review

en: Appearance
fr_FR: Apparance

en: Rating Images
fr_FR: Images de notation

en: Links
fr_FR: Liens

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: None
fr_FR: Aucun

en: Rating
fr_FR: Note

en: Book Info
fr_FR: Info sur le Livre

en: Select...
fr_FR: Sélectionner...

en: the
fr_FR: le, la, les

en: a
fr_FR: un, une, des

en: an
fr_FR: un, une, des

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
fr_FR: Cette extension utilise l'API Google Books pour remplir automatiquement les caractéristiques d'un livre. Pour cela, vous devez d'abord vous inscrire et entrer la clé de l'API comme décrit <a href="%s" target="_blank">ici</a>.

en: Google API Key
fr_FR: Clé de l'API Google

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
fr_FR: Votre clé Google API obtenue depuis la <a href="%s" target="_blank">console Google Developers</a>.

en: Review Box Position
fr_FR: Position de la boite Review

en: Top
fr_FR: Haut

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
fr_FR: Doit afficher la boite Review au-dessus ou en-dessous d'un article.

en: Review Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la boite Review

en: Review Box Border Color
fr_FR: Couleur du bord de la boite Review

en: Release Date Format
fr_FR: Format de la date de sortie

en: Format that the Release Date will be shown in.
fr_FR: Format dans lequel la date de sortie sera afficher.

en: Configure the images to use for displaying ratings.
fr_FR: Configurer les images à utiliser pour afficher la note.

en: Excerpts
fr_FR: Extraits

en: Use the default rating images
fr_FR: Utiliser les images de notation par défaut

en: Rating Image URLs
fr_FR: URL des images de notation

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
fr_FR: Pour utiliser vos propres images, entreer l'URL d'une image pour chaque note ci-dessous (1-5).

en: One-star Image URL
fr_FR: URL de l'image Une-étoile

en: Two-star Image URL
fr_FR: URL de l'image Deux-étoiles

en: Three-star Image URL
fr_FR: URL de l'image Trois-étoiles

en: Four-star Image URL
fr_FR: URL de l'image Quatre-étoiles

en: Five-star Image URL
fr_FR: URL de l'image Cinq-étoiles

en: Open links in a new tab
fr_FR: Ouvrir les liens dans un nouvel onglet

en: Link Text (required)
fr_FR: Texte du lien (requis)

en: Link Image URL (optional)
fr_FR: URL pour un lien image (optionnel)

en: Get Book Info
fr_FR: Obtenir les infos du livre

en: Title
fr_FR: Titre

en: Series
fr_FR: Séries

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Publisher
fr_FR: Éditeur

en: Release Date
fr_FR: Date de sortie

en: Cover URL
fr_FR: URL de la couverture

en: Upload Cover
fr_FR: Télécharger la couverture

en: Synopsis
fr_FR: Résumé

en: Include post in archives
fr_FR: Inclure l'article dans les archives

en: Thank you!
fr_FR: Merci!

en: Book Cover
fr_FR: Couverture du livre

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
fr_FR: Ajouter les informations sur le livre comme le titre, l'auteur, l'éditeur ou la photo de la couverture pour mettre en valeur vos articles de critiques de livres.
