Book Review 2.1.13 - en to de_DE translation catalogue (36 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Book Review
de_DE: Buchbesprechung

en: Rating Images
de_DE: Bewertungsbilder

en: Links
de_DE: Verweise

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Select...
de_DE: Wählen Sie aus...

en: the
de_DE: der,die,das

en: a
de_DE: ein,eine

en: an
de_DE: ein,eine

en: Review Box Position
de_DE: Position der Besprechungsbox

en: Top
de_DE: Oben

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
de_DE: Ob die Besprechungsbox im Beitrag oben oder unten angezeigt werden soll.

en: Review Box Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe der Besprechungsbox

en: Review Box Border Color
de_DE: Randfarbe der Besprechungsbox

en: Configure the images to use for displaying ratings.
de_DE: Konfigurieren Sie die Bilder für die Anzeige der Bewertungen.

en: Use the default rating images
de_DE: Standardbilder für Bewertung verwenden

en: Rating Image URLs
de_DE: URLs für Bewertungsbilder

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
de_DE: Wenn Sie Ihre eigenen Bewerungsbilder verwenden wollen, fügen Sie unten die URL des Bildes für jede Bewertungsstufe (1-5) ein.

en: One-star Image URL
de_DE: URL für Ein-Stern-Bild

en: Two-star Image URL
de_DE: URL für Zwei-Stern-Bild

en: Three-star Image URL
de_DE: URL für Drei-Stern-Bild

en: Four-star Image URL
de_DE: URL für Vier-Stern-Bild

en: Five-star Image URL
de_DE: URL für Fünf-Stern-Bild

en: Open links in a new tab
de_DE: Verweise in neuem Tab öffnen

en: Title
de_DE: Titel

en: Series
de_DE: Reihe

en: Author
de_DE: Autor

en: Publisher
de_DE: Verlag

en: Release Date
de_DE: Erscheinungsdatum

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Source
de_DE: Quelle

en: Cover URL
de_DE: Umschlagbild URL

en: Upload Cover
de_DE: Umschlagbild hochladen

en: Synopsis
de_DE: Kurzbeschreibung

en: Include post in archives
de_DE: Beitrag in Archive einfügen

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
de_DE: Fügen Sie Ihrer Buchbesprechung buchrelevante Angaben wie Titel, Autor, Verlag und Umschlagbild hinzu.
