Book Review 2.1.13 - en to cs_CZ translation catalogue (47 entries)

en: Book Review Settings
cs_CZ: Book Review Nastavení

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Rating Images
cs_CZ: Hodnocení ilustrací

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: None
cs_CZ: Nic

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Book Info
cs_CZ: Informace o knize

en: Select...
cs_CZ: Výběr...

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
cs_CZ: Tento plugin používá Google Books API k automatickému vyplnění detailů knihy. Aby bylo možné tuto funkci používat, musíte se zaregistrovat a zadat klíč. Více informací <a href="%s" target="_blank">zde</a>.

en: Google API Key
cs_CZ: Google API klíč

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
cs_CZ: Váš Google API klíč získaný z <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Review Box Position
cs_CZ: Pozice recenzního boxu

en: Top
cs_CZ: Horní

en: Bottom
cs_CZ: Dolní

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
cs_CZ: Má se ukazovat recenzní box v horní nebo dolní části příspěvku.

en: Review Box Background Color
cs_CZ: Barva pozadí recenzního boxu

en: Review Box Border Color
cs_CZ: Barva okraje recenzního boxu

en: Release Date Format
cs_CZ: Formát data vydání

en: Format that the Release Date will be shown in.
cs_CZ: Formát data vydání, který se má zobrazovat.

en: Configure the images to use for displaying ratings.
cs_CZ: Konfigurace obrázků pro zobrazení hodnocení.

en: Use the default rating images
cs_CZ: Použij defaultní obrázky hodnocení

en: Rating Image URLs
cs_CZ: URL obrázků hodnocení

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
cs_CZ: Chcete-li použít vlastní obrázky pro hodnocení, zadejte adresu URL obrázků pro každé hodnocení (1 až 5).

en: One-star Image URL
cs_CZ: Jedna hvězdička URL

en: Two-star Image URL
cs_CZ: Dvě hvězdičky URL

en: Three-star Image URL
cs_CZ: Tři hvězdičky URL

en: Four-star Image URL
cs_CZ: Čtyři hvězdičky URL

en: Five-star Image URL
cs_CZ: Pět hvězdiček URL

en: Open links in a new tab
cs_CZ: Otevření odkazů v nové záložce

en: Get Book Info
cs_CZ: Získat informace o knize

en: Title
cs_CZ: Název

en: Series
cs_CZ: Série

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Genre
cs_CZ: Žánr

en: Publisher
cs_CZ: Vydavatel

en: Release Date
cs_CZ: Datum vydání

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Pages
cs_CZ: Počet stran

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Cover URL
cs_CZ: URL obálky

en: Upload Cover
cs_CZ: Upload obálky

en: Synopsis
cs_CZ: Synopse

en: Include post in archives
cs_CZ: Příspěvky v archivu

en: Book Cover
cs_CZ: Obálka knihy

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
cs_CZ: Přidat informace o knize jako je autor, vydavatel a obálka pro vylepšení recenze.
