Book Review 2.3.4 - en to tr translation catalogue (290 entries)

en: &#197;land Islands
tr: &#197;land Adaları

en: <a class="cta" href="%s" target="_blank">Learn more</a> about Affiliate Linkalizer for Amazon and how it can help you to earn income from your book reviews.
tr: Amazon için Affiliate Linkalizer ve kitap eleştirilerinizden nasıl gelir elde etmenize yardımcı olabileceği hakkında <a class="cta" href="%s" target="_blank">daha fazlasını öğrenin</a>.

en: <a href="%1$s" class="dismiss"><span class="screen-reader-text">Dismiss this notice.</span></a>
tr: <a href="%1$s" class="dismiss"><span class="screen-reader-text">Bu bilgi notunu kaldır.</span></a>

en: <em>Please note that custom fields are not automatically populated by the Google Books API.</em>
tr: <em>Lütfen, kişisel alanların Google Books API tarafından otomatik olarak doldurulmayacağını unutmayın.</em>

en: <p>Sorry, but something went wrong. Please check to ensure that you have entered your Google API Key correctly on the <em>Advanced</em> tab of the <a href="%s">Book Review Settings</a>, and that you have selected a <em>Country</em> from the dropdown. See the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.</p><p>If you are still having trouble, please leave a message in the <a href="%s" target="_blank">Book Review Support forum</a>. Thanks!
tr: <p>Üzgünüz; ancak bir şeyler ters gitti. Lütfen <a href="%s">Kitap Eleştirisi Ayarları</a>ndaki <em>Gelişmiş</em> sekmesinde Google API anahtarını doğru girdiğinizden ve açılır menüden doğru <em>Ülke</em> seçtiğinizden emin olun. Daha fazla bilgi için <a href="%s" target="_blank">belgelendirme</a>ye bakın.</p><p>Yine de sorun yaşıyorsanız, lütfen <a href="%s" target="_blank">Kitap Eleştirisi Destek Forumu</a>nda bir ileti bırakın. Teşekkürler!

en: A book with this ISBN was not found in the Google Books database.
tr: Google Books veritabanında bu ISBN ile kayıtlı bir kitap bulunamadı.

en: Active
tr: Etkin

en: Add Field
tr: Alan Ekle

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
tr: Kitap eleştirisi yazılarınızı geliştirmek için başlık, yazar, yayıncı gibi kitap bilgilerini ve kapak fotoğrafını ekleyin.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Andorra
tr: Andora

en: Anguilla
tr: Angula

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antiga ve Barbuda

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avusturalya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Author
tr: Yazar

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
tr: Bonaire, Saint Eustatius ve Saba

en: Book Cover
tr: Kitap Kapağı

en: Book Info
tr: Kitap Bilgileri

en: Book Review
tr: Kitap Eleştirisi

en: Book Review Settings
tr: Kitap Eleştirisi Ayarları

en: Border Color
tr: Kenarlık Rengi

en: Border Width
tr: Kenarlık Genişliği

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: Alt

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanısı Toprakları

en: Brunei Darrussalam
tr: Bruney Darüsselam

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Cayman Islands
tr: Kayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos Islands
tr: Cocos Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Comoros
tr: Komoros

en: Configure the images to use to display ratings. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
tr: Beğenileri görüntülemek için kullanılacak resimleri yapılandırın. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="%s" target="_blank">belgelendirme</a>ye bakın.

en: Configure the links that you would like to display with every book review. For every link added here, a new field will be shown in the <em>Book Info</em> section when editing a post. If you leave the <em>Link Image URL</em> field blank, links will be shown as text by default. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
tr: Her kitap eleştirisinde göstermek istediğiniz bağlantıları yapılandırın. Buraya eklenen her bağlantı için, bir yazı düzenlenirken <em>Kitap Bilgileri</em>nde yeni bir alan görüntülenir.<em>Bağlantı Resmi Bağlantısını</em> boş bırakırsanız bağlantılar öntanımlı olarak metin şeklinde gösterilecektir. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="%s" target="_blank">belgelendirme</a>ye bakın.

en: Congo, Democratic People's Republic
tr: Kongo Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Congo, Republic of
tr: Kongo Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Country
tr: Ülke

en: Cover URL
tr: Kapak Bağlantısı

en: Croatia/Hrvatska
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Custom Fields
tr: Kişisel Alanlar

en: Custom Image
tr: Kişisel Resim

en: Custom Links
tr: Kişisel Bağlantılar

en: Custom fields provide the ability to show additional details about a book. Every custom field entered here will be shown in the <em>Book Info</em> section when editing a post. Click the <em>Add Field</em> button to add a new field, or drag and drop existing fields to reorder them. Please see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
tr: Kişisel alanlar, bir kitap hakkında ek detayları gösterme yeteneği sağlar. Burada girilen her kişisel alan, bir yazı düzenlenirken <em>Kitap Bilgileri</em> kısmında görüntülenir. Yeni bir alan eklemek için <em>Alan Ekle</em> düğmesine tıklayın veya mevcut alanları yeniden sıralamak için sürükleyip bırakın. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="%s" target="_blank">belgelendirme</a>ye bakın.

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Default Rating Images
tr: Öntanımlı Beğeni Resimleri

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Egypt
tr: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvatoral Gine

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Excerpts
tr: Alıntılar

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Field Name (e.g. Illustrator)
tr: Alan Adı (mesela Çizer)

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Five-star Image URL
tr: Beş-yıldız Resim Bağlantısı

en: Format
tr: Biçim

en: Four-star Image URL
tr: Dört-yıldız Resim Bağlantısı

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Güney Fransız Toprakları

en: Gambia
tr: Gambiya

en: General
tr: Genel

en: Genre
tr: Tür

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Get Book Info
tr: Kitap Bilgilerini Getir

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Google API Key
tr: Google API Anahtarı

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grenada
tr: Granada

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guatemala
tr: Guetemala

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Heard and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Holy See (City Vatican State)
tr: Papalık (Vatikan Kent Devleti)

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Include post in archives
tr: Yazı arşivlerde de yer alsın

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Israel
tr: İsrail

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya Arap Cemahiriyesi

en: Link Image URL (optional)
tr: Bağlantı Resmi Bağlantısı (isteğee bağlı)

en: Link Target
tr: Bağlantı Hedefi

en: Link Text (required)
tr: Bağlantı Metni (zorunlu)

en: Link Text is a required field. Please ensure you enter text for each link.
tr: Bağlantı Metni zorunlu alandır. Lütfen her bağlantı için metin girdiğinizden emin olun.

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Looking for Amazon? <a href="%s" target="_blank">Learn more</a> about how you can use Amazon to monetize your reviews.
tr: Amazon' u mu arıyorsunuz? Eleştirilerinizi paraya çevirmek için Amazon'u nasıl kullanacağınız hakkında <a href="%s" target="_blank">daha fazla öğrenin</a>.

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldiv Adaları

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Montserrat
tr: Monserat

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Myanmar
tr: Miyanmar

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Niue
tr: Nie

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Meryem Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Now that you're writing amazing reviews, why not monetize them?
tr: Harika eleştiriler yazıyorsunuz, neden bunlardan para kazanmayasınız ki?

en: Oman
tr: Umman

en: One-star Image URL
tr: Tek-yıldız Resim Bağlantısı

en: Oops! Looks like Custom Image is missing a URL.
tr: Amanın! Kişisel Resimde bir bağlantı eksik gibi görünüyor.

en: Open links in a new tab
tr: Bağlantıları yeni bir sekmede aç

en: Pages
tr: Sayfa Sayısı

en: Palestinian Territories
tr: Filistin Toprakları

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Phillipines
tr: Filipinler

en: Pitcairn Island
tr: Pitcairn Adaları

en: Please enter a valid custom field name.
tr: Lütfen geçerli bir kişisel alan adı girin.

en: Please enter an ISBN.
tr: Lütfen bir ISBN girin

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Position
tr: Yerleşim

en: Post Types
tr: Yazı Türleri

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Rating
tr: Beğeni

en: Rating Image URLs
tr: Beğeni Resimleri Bağlantıları

en: Rating Image URLs are required fields when not using the default rating images. Please ensure you enter a URL for each rating.
tr: Öntanımlı beğeni resimleri kullanılmadığı takdirde Beğeni Resmi Bağlantıları zorunlu alanlardır. Lütfen her oy için bir bağlantı girdiğinizden emin olun.

en: Rating Images
tr: Beğeni Resimleri

en: Release Date
tr: Yayın Tarihi

en: Republic of Kosovo
tr: Kosova Cumhuriyeti

en: Reunion Island
tr: Reunion Adası

en: Review Box
tr: Eleştiri Kutusu

en: Review Box Border Width must be greater than or equal to 0.
tr: Eleştiri Kutusu Kenarlığının Genişliği 0 veya ondan daha büyük olmalıdır.

en: Review Box Border Width must be numeric.
tr: Eleştiri Kutusu Kenarlığının Genişliği sayısal olmalıdır.

en: Romania
tr: Romanya

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
tr: S&atilde;o Tom&eacute; ve Pr&iacute;ncipe

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin (Dutch)
tr: Saint Martin (Felemenk)

en: Saint Martin (French)
tr: Saint Martin (Fransız)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve the Grenadines

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Select the post types to show book information for.
tr: Kitap bilgisinin gösterileceği yazı türlerini seçin.

en: Select...
tr: Seç...

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Series
tr: Kitap Serisi

en: Set Custom Image
tr: Kişisel Resim Ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Show the rating in excerpts
tr: Alıntılarda beğenileri göster

en: Singapore
tr: Singapur

en: Site Links
tr: Site Bağlantıları

en: Slovak Republic
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Source
tr: Kaynak

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Synopsis
tr: Özet

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you!
tr: Teşekkürler!

en: The Google Books API requires your geographic location in order to return content.
tr: Google Books API, içerik döndürebilmesi için konumunuza ihtiyaç duymaktadır.

en: This plugin uses the Google Books API to automatically populate the details of a book. In order to take advantage of this feature, you must first sign up for and enter an API key as described <a href="%s" target="_blank">here</a>.
tr: Bu eklenti, bir kitabın ayrıntılarını otomatik olarak edinmek için Google Books API kullanır. Bu özelliği kullanmak için önce giriş yapmalı ve <a href="%s" target="_blank">burada</a> açıklandığı gibi bir API anahtarı girmelisiniz.

en: Three-star Image URL
tr: Üç-yıldız Resim Bağlantısı

en: Title
tr: Kitap Adı

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
tr: Kendi beğeni resimlerinizi kullanmak istiyosanız aşağıdaki her beğeni için bir resim bağlantısı girin (1-5).

en: Top
tr: Üst

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks and Caicos Adaları

en: Two-star Image URL
tr: Çift-yıldız Resim Bağlantısı

en: US Minor Outlying Islands
tr: ABD Ufak Dış Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: İngiltere

en: United States
tr: ABD

en: Upload Cover
tr: Kapak Yükle

en: Use the default rating images
tr: Öntanımlı beğeni resimlerini kullan

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Venezuela
tr: Venezüela

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (USA)
tr: Virgin Adaları (A.B.D.)

en: Wallis and Futuna Islands
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Western Samoa
tr: Batı Samoa

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
tr: Eleştiri kutusunun yazının altında mı yoksa üstünde mi gösterileceğini ayarlar.

en: Which site(s) would you like to link to in your reviews?
tr: Eleştirilerinizde hangi site(lere) bağlantı vermek istiyorsunuz?

en: Which type of link would you like to use?
tr: Ne tür bir bağlantı kullanmak istersiniz?

en: Would you like the links to open in a new tab?
tr: Bağlantıların yeni bir sekmede açılmasını ister misiniz?

en: Your Google API key obtained from the <a href="%s" target="_blank">Google Developers Console</a>.
tr: Google API anahtarınız <a href="%s" target="_blank">Google Geliştiriciler Konsolu</a>ndan alınır.

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: a
tr: bir

en: an
tr: bir

en: pixel(s)
tr: piksel(ler)
