Book Review 1.3 - en to ar translation catalogue (50 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Series
ar: سلسلة

en: Author
ar: الكاتب

en: Genre
ar: نوع الكتاب

en: Publisher
ar: دار النشر

en: Release Date
ar: تاريخ النشر

en: Format
ar: صيغة الملف

en: Pages
ar: عدد الصفحات

en: Source
ar: المصدر

en: Cover URL
ar: رابط الغلاف

en: Upload Cover
ar: تحميل الغلاف

en: Synopsis
ar: المقتطف

en: Rating
ar: التقييم

en: Select...
ar: تحديد...

en: Include post in archives
ar: تضمين المشاركة في الأرشيف

en: the
ar: الـ

en: a
ar: un,una

en: an
ar: un,una

en: General
ar: عام

en: Review Box Position
ar: موقع صندوق المراجعة

en: Whether to show the review box at the top or bottom of a post.
ar: مكان  إظهار مربع المراجعة في الجزء العلوي أو السفلي من المشاركة.

en: Top
ar: في الأعلى

en: Bottom
ar: في الأسفل

en: Review Box Background Color
ar: لون خلفية صندوق المراجعة

en: Review Box Border Color
ar: لون إطار صندوق المراجعة

en: Rating Images
ar: صور التقييم

en: Configure the images to use for displaying ratings.
ar: تهيئة الصور لاستخدامها لعرض التقييم

en: Show rating on home page
ar: عرض التقييم على الصفحة الرئيسية للموقع

en: Whether to show the rating image on your home page when summary text is used.
ar: لعرض صورة التقييم  في صفحة موقعك الرئيسية عند استخدام النص الموجز.

en: Use default rating images
ar: استخدام صور التقييم الافتراضية

en: Whether to use the default rating images or your own.
ar: إختيار صور التقييم الإفتراضية أو الخاصة بك

en: Rating Image URLs
ar: روابط صور التقييم

en: To use your own rating images, enter the URL of an image for each rating below (1-5).
ar: لاستخدام صورالتقييم المخصصة، أدخل رابط الصورة لكل تقييم في مايلي (1-5).

en: One-star Image URL
ar: رابط لصورة نجمة واحدة

en: Two-star Image URL
ar: رابط لصورة نجمتين

en: Three-star Image URL
ar: رابط لصورة 3 نجوم

en: Four-star Image URL
ar: رابط لصورة 4 نجوم

en: Five-star Image URL
ar: رابط لصورة 5 نجوم

en: Links
ar: رابط

en: Configure the links that you would like to display with every book review.
ar: تهيئة الروابط التي ترغب في عرضها مع كل مراجعة لكتاب.

en: Number of Links
ar: عدد الروابط

en: Select the number of links you would like to add to each book review.
ar: حدد عدد الروابط التي ترغب في إضافتها إلى كل مراجعة لكتاب.

en: Open links in new tab
ar: فتح الروابط في علامة تبويب جديدة

en: Whether to open links in the same window or in a new tab.
ar: لفتح الروابط في نفس النافذة أو في علامة تبويب جديدة.

en: Link Text
ar: نص الارتباط

en: Enter the text for each link. For every link added here, a new field will be shown in the Book Info section when editing a post.
ar: أدخل النص لكل ارتباط. لكل وصلة مضافة هنا، سيظهر الحقل الجديد في قسم معلومات الكتاب عند تحرير المشاركة.

en: Link Image URL
ar: رابط الصورة

en: If you would like to show links as images, enter the URL of an image for each link below. If you leave this field blank, links will be shown as text.
ar: إذا كنت ترغب في اظهار الروابط كصور، أدخل عنوان URL للصورة لكل رابط أدناه. إذا تركت هذا الحقل فارغا، سيتم عرض الروابط كنص.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Book Review
ar: مراجعة كتاب

note: Description of the plugin/theme
en: Add book information such as title, author, publisher and cover photo to enhance your review posts.
ar: إضافة معلومات مثل عنوان الكتاب والمؤلف والناشر وصورة الغلاف لتعزيز مشاركات المراجعة.
